مقالات

معرفی رابرت پرچر

🔷«رابرت «پرچر»» (متولد ۱۹۴۹) تحلیلگر و نویسنده در بازار سهام آمریکا است که به جهت پیش بینی های خود با استفاده از امواج الیوت شناخته شده است. «پرچر» نویسنده و همکار در نگارش ۱۴ کتاب و ویراستار ۲ عنوان بوده است و کتاب تسخیر سقوط وی، پرفروشترین کتاب نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۲ بوده است.
🔷وی همچنین تفسیرهای ماهانه مالی در خبرنامه ها منتشر میکند و نظریه پرداز امواج الیوت از سال ۱۹۷۹ و بنیانگذار موسسه بین المللی امواج الیوت و کتابخانه کلاسیک جدید است. «پرچر» برای ۹ سال در هیئت مدیره انجمن تکنسین های بازار خدمت کرده است و در ۱۹۹۰-۱۹۹۱ ریاست آن را به عهده داشته است. در سالهای اخیر «پرچر» از مطالعه بر روی نظریهای در مورد رفتار اجتماعی انسان حمایت کرده است.

💠«پرچر» در دانشگاه «ییل» مشغول به تحصیل بود و در سال ۱۹۷۱ فارغ التحصیل تحصیل رشته روانشناسی شد. کار خود را به عنوان یک تحلیلگر زمانی آغاز نمود که با مریل لینچ به عنوان یک تکنسین بازار در سال ۱۹۷۵ آشنا شد. «پرچر» عمیقاً شیفته قواعد امواج الیوت شد.بنابراین به دنبال کتابهای اصلی الیوت رفت و تحقیقات گسترده ای بر روی آنها به عمل آورد.
♦️«پرچر» میگوید: « من تصمیم گرفتیم در بازارها شغلی برای خودم دست و پا کنم و متوجه شدم که روانشناسی توده ها چیزی است که همه بازارهای مالی را در برگرفته است»

🔵معرفی دوباره الیوت
☑️بخش عمده ای از کوشش «پرچر» به عنوان یک نویسنده شامل تلاش هایی برای معرفی مجدد قواعد امواج الیوت به سرمایه گذاران بوده است. وی تمام آثار موجود الیوت ازجمله کتاب اصول امواج- چاپ ۱۹۳۸ و مقالات «تفسیری» و «پیشبینی» های الیوت (۱۹۳۸-۱۹۴۶) را گردآوری و مجدداً به چاپ رساند. «پرچر» همچنین مختصری درباره زندگی الیوت و نوشته های چند تکنسین (چارلز کالینز، همیلتون بولتون، فراست، ریچارد راسل) که درزمینهٔ تجزیه و تحلیل امواج در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ فعال بودند را جمع آوری نموده و منتشر کرد.

🔘بااین حال محبوبیت تجزیه و تحلیل امواج الیوت درنتیجه تلاشهای «پرچر» بوده است. محبوبیت اصلی وی بدلیل پیش بینی صعود بسیار بزرگ بازار در سال ۱۹۸۲ و رونق مجدد بازار سهام از سال ۱۹۲۰ بود. وی این پیش بینی را در کتاب خود در ۱۹۷۸ منتشر کرد.
✅در چند سال قبل و بعد از سال ۱۹۸۷، پوشش رسانه ای علیه «پرچر» به راه افتاد، ازجمله این ادعا که پیش بینی های وی به تنهایی میتواند «علت» افزایش یا کاهش بازار سهام باشد. در ماه پس از دوشنبه سیاه در اکتبر سال ۱۹۸۷، اشتراک مجله ای که «پرچر» در آن مطلب مینوشت به ۲۰ هزار نسخه رسید.

🌀«رابرت پرچر» یک هفته قبل از دوشنبۀ سیاه سال ۱۹۸۷، سقوط بزرگ بازار سهام را پیش بینی نمود و به سرمایه گذاران توصیه کرده بود که سهام خود را بفروشند. وی یک ماه پس از فرود ۷۷۷ واحدی شاخص داوجونز در سال ۱۹۸۲، یک بازار گاوی بزرگ را تا رسیدن شاخص به ۴۰۰۰ واحد پیشبینی کرد که محقق شد.
🔵«رابرت پرچر» در سال ۲۰۰۴ پیشبینی کرد که یک ترس مفرط اجتماعی و یک بحران قطعاً در سال ۲۰۰۸ بروز کند که باعث سقوط بازارهای مالی شود و این اتفاق ۴ سال بعد رخ داد. پرچر گفت که این ریتم باعث تعجب من شده است، زیرا یک چرخه ۷ سال در بازار سهام که ظاهری منظم دارد این بحرانها را توضیح میدهد.
🔶وی در ماه مارس ۲۰۰۴، فرضیه چرخۀ بحران ۷ ساله را مطرح کرد و به وسیلۀ آن بحران دیگری در سال ۲۰۰۸ را پیش بینی نمود که این بحران بی سابقه در همان تاریخ به وقوع پیوست.
۱۹۸۰: اوج نرخ تورم؛ سقف طلا، نقره و سهام معدنی، نرخ بهره در سقف، «قتل عام» بازار سهام و کف موج ۲ اصلی
۱۹۸۷: سقوط بازار سهام و کف موج ۴ اصلی
۱۹۹۴: دوران جمهوری خواهان؛ سوءظن دولت به دلیل حمله واکو (۱۹۹۳)، بازار سهام به خط روند صعودی در کف نفوذ کرد.
۲۰۰۱: حمله تروریستی به مرکز تجارت جهانی؛ کف موج ۳ میانی از ۱ اصلی.
همۀ این پیش بینی ها به وسیلۀ قواعد امواج الیوت بوده است.
🏵 «پرچر» بیش از هر فرد دیگری باعث معرفی فلسفه الیوت برای عموم مردم شده است.