مقالات

مناظره بزرگ موجی

مناظره بزرگ موجی ( «گلن نیلی» در مقابل «رابرت پرچر»)

بحث‌های زیادی میان تحلیلگران تکنیکی برای پیش بینی دوره ۲۰۰۰-۲۰۱۵ وجود داشت که آیا بازار خرسی در سهام ادامه خواهد داشت. نظریه موجی الیوت به کنار، بازار سهام دارای یک دنباله متناوب ۱۵-۲۰ ساله از بازار گاوی و خرسی برای چند دهه است. بحث واقعی زمانی آغاز می‌شود که این سؤال پرسیده می‌شود: کف بازار قبل از تولد بازار گاوی آینده چند است؟

از دیدگاه امواج الیوت، دو اردوگاه و اندیشه مختلف پدید آمده است: ۱) رابرت «رابرت پرچر» و پیروان او و ۲)   «گلن نیلی» و پیروان او. «رابرت پرچر» شیوه الیوت سنتی را در پیش‌گرفته و آن را بر علوم اجتماعی اعمال کرده است. پیش‌بینی‌های اجتماعی‌اش در کتابی ۲ جلدی به نام Socionomics چاپ‌شده است. «گلن نیلی» کار اصلی الیوت را بانظم و انضباط گسترش داد و آن را NeoWave نامید. «رابرت پرچر» و «گلن نیلی» متفکران بسیار خلاقی هستند.

«رابرت پرچر» در سال ۲۰۰۰ گفت که شروع یک بازار خرسی بزرگ از درجه  Supercycle  تا تقریباً پایان قرن شکل‌گرفته است. «رابرت پرچر» گفت که موج چهارم در درجه بزرگ Supercycle به‌صورت یک مثلث است که موج  (A)  اولی در قبل از ۲۰۱۵ ایجاد خواهد شد. البته این کاهش شدید قیمت با رکود جهانی همراه شد (سال ۲۰۰۸). بازار ایالات‌متحده برای رسیدن به کف موج A زیگزاگ در ۱۰ سال آینده باید شروع به سقوط نسبتاً زودتری کند که این اتفاق افتاد. پس‌ازآن باید با یکB  موج فوق‌العاده بزرگ به‌صورت زیگزاگ به فراتر اوج سال ۲۰۰۰ برود و سپس C-D-E برای باقی‌مانده قرن ایجاد شود. با پایان این مثلث بزرگ در قرن حاضر، وارد موج V از درجه سوپرسیکل می شویم که آغاز رشدی بزرگ در اقتصاد دنیا است.

 بااین‌حال «گلن نیلی» می‌گوید سال ۲۰۰۰ آغاز درجه Supercycle از موج  IV است. بر اساس این موج شماری، بازار سهام به‌احتمال‌زیاد یک پهنه، یک مثلث یا الگوی ترکیبی پیچیده ازجمله الگوهای اصلاحی در پایان ۲۰۱۵ شکل می‌دهد. «گلن نیلی» می‌گوید موج A از سال ۲۰۰۰ تا مارس ۲۰۰۳ و موج B از مارس ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۲ است .«گلن نیلی» در سال ۲۰۰۴ اظهار داشت: کف بازار سهام در داوجونز و S&P500 که در سال ۲۰۰۲ ایجادشده برای ۵۰-۱۰۰ سال آینده شکسته نمی‌شود( در سال ۲۰۰۸ این کف شکسته شد). وضوح ساختار در چارچوب زمانی روزانه بسیار اندک است، بنابراین ترجیح می‌دهم پیش‌بینی‌های خاص بر روی آن چارچوب زمانی داشته باشم. او گفت مشابه وضعیتی که در کف سقوط سال ۱۹۸۷ در سال ۱۹۸۸ رخ داد هم‌اکنون وجود دارد؛ درحالی‌که بسیاری متقاعد شده بودند که رکود قریب‌الوقوع است. پس‌ازاین اصلاح Supercycle از موج  IV، «گلن نیلی» شروع یک موج پنجم نهایی را پیش‌بینی کرده و DOW  حداقل تا  100.000  و S & P تا ۱۰۰۰۰ در اواسط قرن بالا می‌روند. رویکرد NeoWave «گلن نیلی» توسط برخی از تحلیلگران سنتی به دلیل پیچیدگی‌هایش موردانتقاد قرارگرفته است.

کار «گلن نیلی» اغلب توسط الیوتیسین‌ها رد شده است، زیرا استدلال آن‌ها این است که این روش حتی الیوت نیست یا یک نسخه پیچ‌خورده از الیوت است. بااین‌حال این استدلالی علیه NeoWave نیست؛ بلکه مشاهده‌ای است که دقیقاً شبیه الیوت نیست؛ مانند این گفته است که: تئوری کوانتوم نسبیت عام نیست، بنابراین باید حذف شود

مشاهده «رابرت پرچر» در بازار سهام مطابق با انقراض جمعیت در اواسط قرن به‌صورت موج C از مثلث انقباضی است که بیانگر درگیری بزرگ جهانی از منظر socionomic است. «گلن نیلی» معتقد است که در اواسط قرن به پایان پیشرفت طولانی از دهه ۱۷۰۰ می‌رسیم که علامت پایان یک مرحله رشد و یک بازسازی دراماتیک از جمعیت انسانی است.

این دیدگاه که تولید اقتصادی و رشد جمعیت به یک پایان رشد تیزخود در اواسط قرن جاری می‌رسد در مقاله‌ای توسط فیزیکدانان جوهانسن (A. Johansen) و سورنت ( D. Sornette) تحت این عنوان بیان‌شده است: «۲۰۵۰: پایان دوران رشد؟» نویسندگان در این مقاله میگویند که جمعیت انسانی و بازده اقتصادی به‌ویژه در دو قرن گذشته رشد نمایی سریع‌تری داشته است. به‌علاوه، این شتاب رشد فوق‌العاده بر یک واگرایی خود انگیز در یک‌زمان بحرانی (۲۰۵۲ ± ۱۰) و الگوهای فرکتالی مشابه استوار است. همان‌طور که رشد نمایی سریع‌تر به تکینگی زمانی محدود نزدیک می‌شود، سیستم نیز ناپایدار می‌شود. این است که با فعل‌وانفعال بین جمعیت، سرمایه و تکنولوژی، یک انفجار در جمعیت و تولید اقتصادی ایجاد می‌شود، حتی اگر پویایی فردی وجود نداشته باشد. نویسندگان این مقاله ادعا می‌کنند که با استفاده از مدل خود سقوط آوریل ۲۰۰۰ در نزدک را در یک افق زمانی یک‌ماهه پیش‌بینی کردند و در مقاله‌ای در آوریل ۲۰۰۰ تحت عنوان: «سقوط نزدک در ۲۰۰۰: نمونه دیگری از ورود به دوره تناوب در پایان تفکر حبابی».

 این مدل با رسیدن DOW به ۱۰۰۰۰۰ در اواسط قرن (دیدگاه “گلن نیلی») سازگارتر است. «سورنت» چند هفته بعد از پیش‌بینی سقوط نزدک در سال ۲۰۰۰ طی یک مقاله در مورد حباب مسکن در آمریکا صحبت کرد.

آینده در مورد دیدگاه «گلن نیلی» یا «رابرت پرچر» قضاوت می‌کند. برای دهه‌ها، بازار سهام ایالات‌متحده چرخه‌هایی به مدت ده سال از کف منفرد یا دوگانه داشته: به‌عنوان‌مثال:  1962؛ ۱۹۷۰/۱۹۷۴؛ ۱۹۸۲؛ ۱۹۹۰/۱۹۹۴؛ ۲۰۰۲؛ (۲۰۱۰/۲۰۱۴). مفهوم کف دوگانه در ۲۰۱۰/۲۰۱۴ سازگاری آن با موج شماری «رابرت پرچر» و «گلن نیلی» است. زمان قضاوت خواهد کرد.

نویسنده: اریک نوئل

مترجم: مهدی میرزایی