مهدی میرزایی

تحلیل گر امواج الیوت به سبک رابرت پرچر

بنیانگذار و رییس انستیتو مطالعات امواج الیوت

نویسنده، مترجم

سرمایه گذار در بورس اوراق بهادار

کارگزار بورس اوراق بهادار

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مهدی میرزایی

تحلیل گر امواج الیوت به سبک رابرت پرچر

بنیانگذار و رییس انستیتو مطالعات امواج الیوت

نویسنده، مترجم

سرمایه گذار در بورس اوراق بهادار

کارگزار بورس اوراق بهادار

استاد بازارها

  • عنوان لاتین: Master the markets
  • عنوان فارسی: استاد بازارها
  • نویسنده: تام ویلیامز
  • مترجم: فرزاد رضایی - مهدی میرزایی

کتاب حاضر منبع اصلی تحلیل حجم و دامنۀ قیمت است که توسط آقای تام ویلیامز پایه‌گذار این روش نوشته‌شده است اساس این روش همان نظریه آقای وایکف است که بر سه‌پایۀ زیر استوار است:

  • قانون عرضه و تقاضا
  • قانون نتیجه در برابر تلاش
  • قانون علت و معلول

اگرچه نام‌گذاری اصول در این سبک معاملاتی در برخی موارد با سبک آقای وایکف متفاوت است اما اساس آن‌ها یکی است در روش تحلیل حجم و دامنه قیمتی به بررسی سه پارامتر مهم حجم معاملات، قیمت بسته شدن و دامنۀ قیمتی پرداخته می‌شود. قیمت باز شدن از نگاه آقای تام ویلیامز فاقد ارزش است چراکه نتیجۀ فعالیت پول هوشمند در انتهای دوره-ی معاملاتی مشخص می‌شود که قطعاً این نتیجه متأثر از خواسته‌های پول حرفه‌ای، ممکن است در بالا یا میانه و یا پایین دورۀ معاملاتی قرار گیرد. میله‌ها می‌توانند روبه بالا یا پایین باشند که ملاک تعیین آن مقایسه قیمت بسته شدن در میلۀ موردبررسی با میلۀ قبل است، اگر بالاتر باشد روبه بالا و اگر پایین‌تر باشد روبه پایین خواهد بود.

در این روش اگرچه ظاهراً تمرکز بر روی دو میله یعنی آخرین میله و میلۀ قبل از آن است اما برای درک درست رفتار قیمت باید آن را با وقایع کنونی نمودار مطابقت داد در غیر این صورت مفاهیم به‌دست‌آمده کارایی آن‌چنانی نخواهند داشت

آقای تام ویلیامز که اکنون ۸۸ ساله است حدود ۵۰ سال در بازار سهام مشغول به فعالیت بوده‌اند و نرم‌افزار TRADEGUIDER را بر اساس مفاهیم تحلیل حجم و دامنۀ قیمت تهیه‌کرده‌اند که در این کتاب تمامی تصاویر از این نرم‌افزار استخراج‌شده است و به‌کرات نام نرم‌افزار را خواهید شنید در این نرم‌افزار میله‌های ترسیمی فاقد قیمت باز شدن هستند.

علیرغم وجود این نرم‌افزار که الگوها را در این سبک معاملاتی مشخص می‌کند، معامله در این سبک نیازمند درک این الگوها و تلفیق آن‌ها با متن بازار و بررسی گذشته بازار است.

به‌کارگیری این روش معاملاتی قطعاً باعث افزایش بهره‌وری معاملاتی خواهد شد چراکه اکثر معامله‌گران از اندیکاتورها برای معامله استفاده می‌کنند و این اندیکاتورها با تأخیر و اشتباه سیگنال خرید یا فروش را صادر می‌کنند. روش تحلیل حجم و دامنۀ قیمتی به دنبال درک رفتار پول هوشمند است که به همین منظور از حجم معاملات به‌عنوان فعالیت و دامنه قیمتی و قیمت بسته شدن به‌عنوان نتیجۀ این فعالیت استفاده می‌کند لذا ارتباط درست و مستقیمی با رفتار پول هوشمند دارد که با درک آن تصمیم ورود به معامله و خروج از آن منطقی‌تر و با احتمال بالا خواهد بود

error: Alert: Content selection is disabled!!